Den 15. juni lagde vi hos Biodyk både klubhus og både til, da Tænketanken HAV og kysthjælper afholdt en ålegræsdag som en del af deres store initiativ for at genoprette livet under havoverfladen. 

Vi var ni dykkere, der tog ud på vandet for at udplante 3.000 ålegræsskud, som frivillige havde brugt dagen på at binde i små bundter. Vores grå rib sørgede for at fragte både skud og folk frem og tilbage, mens tornadoen lå som base for dykkerne.

Hele dagen var der gang i klubhuset og på molen. Omkring 70 mennesker kom forbi – nogle hjalp hele dagen, andre et par timer, men alle med samme formål: at gøre noget godt for havet. Vi havde derudover også to medlemmer der blev i klubben og sørgede for at alting løb knidningsfrit. Her var stemningen afslappet og hyggelig, og der blev serveret kaffe i lange baner.

Vi er virkelig glade for, at vi kunne være en del af dagen – og stolte af at bidrage til et sundere havmiljø, ét skud ålegræs ad gangen. Det føles godt at se vores faciliteter blive brugt til noget, der giver mening – for både naturen og fællesskabet.