Andrea, Lars og Chris tog på tur til Vosnæs Pynt i søndags for at hjælpe kysthjælper og Kaløvig bådlaug med nedfælding af blåmuslinger. Her var der brug for dykkere til at hjælpe med at håndtere det reb muslingerne har vokset på og som herefter skal danne en kulturbanke. Håbet med banken er at man vil kunne tiltrække nogle fiskearter og flerårige makroalger og dermed genetablere et sundt økosystem. Vi var ekstremt heldige med vejret og nedfældningen gik gnidningsfrit på trods af at størstedelen af muslinger var blevet spist af søstjerner.
Senere sejlede vi længere væk fra pynten, hvor vi dykkede på cirka 6-7 meter og så klare tegn på tilbagevendende iltsvindshændelser. Dette gjorde vi i fællesskab med John og Bo fra Nautica, hvor John kunne fortælle at han for få år siden havde set store ålegræsbede samme sted. Ærgeligt.
Slutligt sejlede vi tilbage i havn, hvor DSF stod klar med en sandwich og en sludder inden turen gik hjem for at skylle udstyr.